2. Uluslararası Antalya Kongresi

KONGRE TARİHİ
01 Mart - 03 Mart 2019

KONGRE ŞEHRİ
Antalya, Türkiye
KONGRE YERİ
Akdeniz Üniversitesi

KONGRE WEB SİTESİ
www.antalyakongresi.com
DAVET
Değerli Bilim İnsanları,

Sizleri 1-3 Mart 2019 tarihleri arasında Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü ev sahipliğinde, Antalya’nın fethinin 812. yılı kutlamaları kapsamında düzenlenecek olan II. Uluslararası Antalya Kongresi’ne davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

Şehirlerin tanınması, anlatılması, tarihinin ortaya konulması, bugününün değerlendirilmesi, geleceğine yönelik projelerin hazırlanması için bilimsel çalışmalar büyük önem taşımaktadır. Bu düşünceden hareketle 2018 yılında ilki gerçekleştirilen Uluslararası Antalya Kongresi’nin ikincisi “Antalya’da Türk-İslam Medeniyetinin İzleri” temasıyla düzenlenecektir. Kongrede, günümüz Antalya’sındaki Türk-İslam Medeniyeti izlerini gün yüzüne çıkarmak, unutulan bu izleri yeniden gündeme getirerek tartışmak ve 13. yüzyıldan bugüne elde edilen birikimi bütüncül bir yaklaşımla ortaya koymak hedeflenmektedir.

Eskiçağdan Ortaçağa, sınırları dâhilindeki antik kentlerin Akdeniz Dünyası’nda elde ettiği siyasi, sosyal, ekonomik ve kültürel zenginlikle ulaşan Antalya coğrafyası, Türkiye Selçuklularının fethi sonrasında bilhassa Alanya ve Antalya Kaleleri’nde Türk-İslam Medeniyetinin izlerini taşımaya başlamıştır. Osmanlı Devleti’nin uzun süren hâkimiyet müddetinde Anadolu’nun önemli bir bölgesi olarak karşımıza çıkan Antalya ve yöresi, söz konusu medeniyetin maddi ve manevi zenginliğini haiz önemli merkezleri bünyesinde muhafaza etmiştir. Sahilde Antalya ve Alanya’nın sahip olduğu medeniyet, zirvelerde Elmalı ve Akseki’de kültür zenginliği olarak karşımıza çıkarken, sivil-dini mimari eserleri, tasavvufa adanmış ömürleri, Orta Asya’dan taşınan gelenek-görenekleri, çok yönlü hizmetler sunan vakıf müesseseleri ile incelenmeye değer büyük bir mirası günümüze taşımıştır. Bu mirası disiplinlerarası yöntemlerle bilimsel çalışmaların konusu yapmak, yaşadığımız şehrin değerini bir kez daha hatırlatacak, tarih şuurunun artmasına vesile olacaktır. Nitekim yaşadığımız şehirleri anlamlı kılan ve insanın şehre aidiyetini pekiştiren en önemli etkenler onu tanımak, anlamak ve ona sahip çıkmaktır.

Bu hedeflerle ikinci kez tertip edilen Uluslararası Antalya Kongresi’nde elde edilecek bilimsel verilerin Antalya’da kültür ve medeniyet unsurlarını güçlendirerek, bu unsurları gelecek nesillere aktarma hedefine katkı sağlayacağını umuyoruz.

Sosyal Bilimlerin özellikle Tarih, Arkeoloji, Sanat Tarihi, İlahiyat, İktisat, Sosyoloji, Coğrafya, Antropoloji ve Edebiyat kollarını ihtiva eden bu kongre, belirlenen konu başlıkları ve Antalya özelinde hazırlanacak bildirilerin bir araya gelmesi ile önemli bir birikimin ortaya konmasını amaçlamaktadır.

KONGREUZMANI.COM veritabanında kayıtlı etkinliklere ait tarih, yer ve diğer içerik detayları ilgili yıl içerisinde yetkili kurum tarafından değiştirilebilir. Lütfen etkinliğe ait resmi web sitesinden güncel bilgileri teyid ediniz. HATA BİLDİR: Bu etkinlik detaylarında hata varsa bize iletebilirsiniz.

Yorumlar


Takvime Ekle Google Outlook iCal
bir minduce projesidir
copyright 2010-2020 ©   |   kullanım koşulları & gizlilik
Kongre Ekle Eklenecek kongrenin bilgilerini giriniz.
Bizi Facebook'ta Takip Edin